16 września 2018 roku w Ostrzeszowie  odbył się kolejny – XIII Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi.

Festiwal został objęty patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Festiwal rozpoczął się oceną pasztetów, potraw z gęsi, nalewek oraz rogalików.

Do konkursu zgłoszono 37 Pasztetów, 35 Potraw z gęsi , 15 rogali oraz 28 nalewek.

Podczas imprezy odbył się cykl konkursów kulinarnych miedzy innymi;

- konkurs na najlepszy pasztet i najlepszą potrawę z gęsi

- konkurs na najlepszą nalewkę 

- konkurs na najlepsze rogale

- „NOWICKI NATURALNIE – ojciec, syn i przyjaciele. W domu pełnym tradycji.”

- „SZTUBAK – ŻAK – MISTRZ” 

- ZNANI od kuchni

Ulicami miasta Ostrzeszowa  po raz kolejny promując czynny wypoczynek i Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi w biegu 10 PROFI przebiegło 189  biegaczy w dystansie 10 km.

W tym roku po raz pierwszy biegu 10 Profi oraz Ogólnopolskiemu Festiwalowi Pasztetników  i Potraw z Gęsi towarzyszył również I Charytatywny Bieg z Pasztetem, mający na celu promowanie zdrowego trybu życia oraz szerzenie informacji o profilaktyce nowotworu piersi, a także zebranie datków na działalność statutową Stowarzyszenia „Amazonki Ostrzeszowskie”.

W jedynej w Polsce Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej odsłonili swoje tablice:

Prof. dr hab. dr h.c. Stanisław Wężyk - profesora Stanisława Wężyka zawsze cechowała olbrzymia intuicja badawcza, która w połączeniu z posiadaną wiedzą i umiejętnościami kierowania zespołem, przyniosła wiele sukcesów naukowych i popularność zarówno w kraju, jak i za granicami naszego kraju. Opublikował 603 prace naukowe, wypromował 9 doktorów. Spośród wielu osiągnięć naukowych należy wymienić wdrożenie osiągnięć genetyki populacji do genetycznego doskonalenia stad zarodowych kur nieśnych, co pozwoliło na uzyskanie postępu hodowlanego na poziomie 2-3 jaj/nioskę/rok. Ta praca zaowocowała nagrodą Ministra Rolnictwa w 1980 roku.

Remigiusz Rączka - znany i lubiany kucharz, mistrz kuchni śląskiej,
znany ze swojego zamiłowania do regionalnych produktów. Jest prowadzącym program ”Kuchnia po śląskich” w Telewizji TVS. Autor programów kulinarnych w telewizji, także stały felietonista "Nowin Wodzisławskich" jest również restauratorem. Niedawno otworzył własną restaurację Rączka Gotuje. felietonista "Nowin Wodzisławskich" i "Tygodnika Rybnickiego".

Jean Bos - dyplomowany Mistrz Kucharski Belgii i Francji, prekursor Kuchni Molekularnej w Polsce. Otworzył Akademię Kuchni Molekularnej, otrzymał Dyplom oraz medal „Najlepszy Kucharz Świata”. Gotował dla finalistek Miss Świata w Polsce. Zdobył Oskara Kulinarnego 2008 w kategorii Osobowość Kulinarna w Polsce.

Całość obchodów zakończono występem zespołu muzycznego oraz pokazem sztucznych ogni.

 

XIII Festiwal

Data wydarzenia
-