W Brukseli Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania

27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 LGD z całego regionu by zrealizować wydarzenia „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”. 

Do Brukseli przybyło 26 LGD:

- Długosz Królewski;


- Dolina Noteci;


- Dolina Wełny;


- Gościnna Wielkopolska;


- KOLD;


- Kraina Lasów i Jezior;


- Kraina Trzech Rzek;


- Krajna nad Notecią;


- Krajna złotowska;


- Lider Zielonej Wielkopolski;


- LGD7 - Kraina Nocy i Dni;


- LGD Trakt Piastów;


- LGD Źródło;


- Okno Południowej Wielkopolski;


- Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania;


- Puszcza Notecka;


- „Solidarni w Partnerstwie”;


- Solna Dolina;


- Stowarzyszenie LGD „Między ludźmi i jeziorami”


- Stowarzyszenie „Wielkopolska wschodnia”


- Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”;


- Turkowska Unia Rozwoju;


- Unia Nadwarciańska;


- Wielkopolska z wyobraźnią;


- Wrota Wielkopolski;


- Z Nami Warto.

 

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. LGD miały również okazję dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskie oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb poseł do PE współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE,
Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman Poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów - tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie tradycje Wielkanocne.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespół z Bukówca Górnego prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje około Wielkanocne jak „lotanie z klekotami” czy „ nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną oferta wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

Opracowali: Borys Brzeziński, Jagoda Szymczak