Notice: Undefined index: lang in /home/klient.dhosting.pl/kallosz/olgd.org.pl/public_html/core/lang.php on line 6

Notice: Undefined index: lang in /home/klient.dhosting.pl/kallosz/olgd.org.pl/public_html/core/lang.php on line 11
Zapraszamy do Parzynowa! :: News - Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”

Zapraszamy do Parzynowa!

Kolejny grant został już oddany do użytku w ramach strategii OLGD PROW 2014-2020. Jest to projekt Stowarzyszenia „Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II”  pt. „Budowa obserwatorium astronomicznego CWINT z obrotową kopułą w Parzynowie” , którego kwota dofinansowania wynosiła: 25,000 zł.

Głównym celem realizacji zadania było utworzenie całkowicie nowej atrakcji turystycznej, kulturalnej i edukacyjno-naukowej na obszarze OLGD i mapie Wielkopolski Południowej  poprzez budowę obserwatorium astronomicznego wyposażonego w profesjonalną obrotową kopułę.


W celu zrealizowania planowanego działania budowy kopuły obserwatorium astronomicznego należało  przygotować i utwardzić miejsce  pod kopułę około 30 m2 – 40 m2. Na tak przygotowanym placu zamontowane zostały podzespoły kopuły: mała, stalowa wieża na której spoczywa zasadnicza część ponad 3 metrowej konstrukcji z włókien szklanych obrotowej kopuły. Kopuła została tak zaprojektowana aby można ją było w łatwy sposób montować i demontować oraz przenosić  w miarę potrzeby w inne bardziej dogodne miejsce. Kopuła umożliwia prowadzenie obserwacji astronomicznych przez cały rok, gdyż teleskopy w niej znajdujące się są na stałe zamontowane i odpowiednio skonfigurowane. W wyniku realizacji zadania powstał ogólnodostępny dla dzieci, młodzieży i dorosłych  całoroczny obiekt umożliwiający prowadzenie obserwacji astronomicznych oraz we współpracy z ośrodkami naukowymi prowadzenie szeroko pojętej edukacji  z nauk ścisłych i przyrodniczych. Jest to pierwszy tak zaawansowany technicznie tego typu obiekt na naszym terenie. Dodatkowo umożliwia śledzenie stanu zanieczyszczenia środowiska  „światłem” i pyłami oraz umożliwia podejmowanie stosownych kroków w celu ograniczania tych negatywnych zjawisk.


Stronę odwiedziło: 83051 osób.